Baby Cart Baby Cart Pregnancy  - Vesna_Pixi / Pixabay

Hubnutí po porodu

Každá žena, která právě porodila dítě, touží po tom, aby po porodu co nejrychleji zhubnula tak, aby se jí co nejdříve vrátila její původní váha a postava. Hubnutí po porodu je tedy téma, o které se zajímá každá nová maminka. Po několika měsících kdy se její postava měnila, touží po tom být opět stejná jako před těhotenstvím. Pro hubnutí po porodu však platí trochu jiná pravidla než při klasickém hubnutí a dietě. Tento článek se tedy zabývá tím jak co nejrychleji zhubnout po porodu.

Hubnutí po porodu – každá žena je jiná

Těhotenství probíhá u každé ženy trochu jinak a i následné hubnutí po porodu má jiný průběh. U některé ženy je to otázka jen několika týdnů kdy se jí rychle podaří získat zpět svou původní váhu, pro jinou ženu pak hubnutí po porodu znamená i několik měsíců trápení s přebytečnou váhou. Na úvod je tedy nutné říci, že neexistuje žádný zázračný a univerzální recept na hubnutí po porodu.

Jak začít hubnout po porodu

Každá žena přibere během těhotenství jinou váhu. Některé ženy přiberou během těhotenství pouze 5-6 kilogramů, jiné dokonce až 30 kilogramů. Některé ženy nabírají váhu již od početí potomka a jejich váha roste po celé období před porodem. Jiné ženy začnou výrazně přibírat na váze až v druhé polovině těhotenství. Stejně různý bývá i proces hubnutí po porodu. Všeobecně platí, že největší nárůst váhy bývá v období mezi 20 a 30 týdnem. Těhotná žena pak průměrně přibere 9 – 15 kilogramů. Část z těchto kilogramů nabraných během těhotenství připadá na plod, placentu a plodovou vodu. Další kilogramy má na svědomí větší množství krve a zadržované vody. Zbytek pak připadá na zvětšený objem zásobní tukové tkáně. Tuk se ukládá především na stehnech, břiše, hýždích, na stehnech a v horní polovině těla. A o tento tuk jde při hubnutí po porodu především.

Je možné zhubnout po porodu a získat zpět svoji původní váhu?

Ano, po porodu můžete snadno zhubnout. Mít dítě neznamená nutně být tlustá. Je ale nutné uvědomit si že vaše postava se během těhotenství měnila celých devět měsíců a tak se nedá čekat, že by se vám podařilo zhubnout po porodu během několika dní nebo během několika prvních týdnů. Pokud ale bude správně jíst, budete mít dostatek aktivního pohybu, vaše hubnutí po porodu nebude trvat moc dlouho.

Jakou zvolit dietu při hubnutí po porodu?

Většina klasických diet pro nové maminky naprosto nevhodná. Ve většině případů totiž kojíte své dítě a tak musíte mít dostatečný příjem vyvážené stravy, abyste měla v těle dostatek látek pro tvořené mateřského mléka. Vůbec si s tím ale nemusíte dělat těžkou hlavu. Již samotný proces kojení se velkým způsobem podílí na hubnutí po porodu. Při každém kojení totiž vaše tělo spotřebuje přibližně 500 – 1000 kalorií navíc nad vaši běžnou denní spotřebu. Pokud tedy máte obavu, že po porodu hodně jíte a uvažujete nad nějakou drastickou redukční dietou tak to rozhodně nedělejte. Pro hubnutí po porodu postačí, pokud bude dodržovat zásady zdravé výživy, což znamená vyhýbat se zbytečně tučným jídlům, nepřehánět to se sladkostmi. Uvidíte sama, že v průběhu kojení se vám bude měnit váha směrem dolů, toto je první krok při hubnutí po porodu.

Hubnutí po porodu = cvičení je základ

Velmi důležité pro hubnutí po porodu je cvičení a aktivní pohyb. Během těhotenství a následného porodu prodělal vaše tělo mnoho fyziologických změn. Cvičení tedy potřebujete nejenom kvůli hubnutí po porodu, ale i k tomu aby se zpevnily svaly v oblasti břicha, zad. Dalším důležitým faktorem cvičení po porodu je i to že aktivní cvičení pomáhá předcházet poporodním depresím. Možná budete mít pocit, že čerstvě narozené miminko z vás vysívá všechnu energii, že jste nevyspalá, nic nestíháte, potřebovala byste si najít chvilku jen pro sebe. Musíte se ale snažit najít každý den alespoň 15 – 30 minut, které byste mohla věnovat cvičení. Pokud budete pravidelně cvičit své tělo tak se to velmi rychle projeví na rychlém zformování vaší postavy po porodu do původní podoby. Pro hubnutí po porodu je tedy důležité cvičení.

Tip pro čtenářky: Co si vzít k porodu, se dočtete v zde.Spokojená rodina

Hubnutí po porodu – základní rady

  1. Buďte realistická = při hubnutí po porodu platí, že nesmíte chtít rychlé změny během několika dní nebo týdnů, vaše těhotenství trvalo 9 měsíců, návrat k původní postavě a váze také nějaký čas zabere
  2. Buďte trpělivá = zhubnutí po porodu není záležitost jednoho dne. Je to proces, který má postupný průběh. Kvůli tomu že kojíte, nemůžete uvažovat o nějaké přísné redukční dietě. Nastavte si reálný plná hubnutí po porodu. Stanovte si jako cíl že za osm měsíců od porodu budete mít původní váhu a postupně po malých krocích směřujte k tomuto cíli
  3. Zapomeňte na rychlé diety = kvůli kojení a péči o miminko potřebujte mít dostatek energie a látek aby se vám tvořil dostatek mateřského mléka a abyste měla dost síly na péči o vaše miminko. Proto se pro maminky po porodu nehodí diety, které jsou obvykle doporučovány při hubnutí
  4. Nebojte se poradit = každá žena, která porodila, se trápila se svou váhou po porodu a přemýšlela jak co nejrychleji zhubnout po porodu. Nebojte se zeptat svých kamarádek nebo jiných maminek v dětské poradně. Uvidíte, že je trápí to stejné co Vás. Platí, že každá žena je jiná, takže to co pomáhá hubnout jiným maminkám, u vás nemusí fungovat.

Pokud máte svoji vlastní zkušenost s hubnutím po porodu, podělte se o své zkušenosti s hubnutím v diskusi pod článkem. Pokud vás zajímají další rady a informace o hubnutí, další články na téma hubnutí a jak zhubnout po porodu najdete v odkazech v menu v pravém a levém sloupci. Na hubnutí neexistuje jeden univerzální recept, to co platí u jednoho u druhého nemusí vůbec fungovat. Nebojte se tedy hledat další informace o hubnutí.

  2Komentáře

  1. Pepa1   •  

    Jste-li těhotná nebo kojíte tak nehubněte! Jelikož tuk se v těle spaluje na toxickou látku ketosu a vyplavuje ji: močí, stolicí, potem, mateřským mlékem, a plodovou vodou. Což je velmi nebezpečné pro miminko. Po zkončení kojení můžete klidně hubnout.
    – četl jsem Vaši diskuzi na snížení váhy. Mám něco vyzkoušeno a dalších cca 500 lidí v ČR. Technologie z Holandska, která je na světe přes 8 let a dělá divy v Německu, Holandsku, Rakousku a u nás taky. Já sám jsme za 42 dnů zahodil z 88Kg na 78Kg (1.9.2005) dnes mám 80-82Kg. Manželka z 60Kg na 54Kg. Známí z 114Kg na 82Kg. Bez JOJO. Nejde o Herbalife. Když Vás to bude zajímat. Tak napište odkud jste není to na mail ani na telefon. Jde o systém stravování, potr. doplňků, atd…… Pošlu Vám základní informace: mail: disc@wo.cz pepa1

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *