Pregnancy Anticipation Pregnant Mom  - Ri_Ya / Pixabay

Hubnutí a antikoncepce? Mýty a fakta

Jedním z nejčastějších požadavků žen při výběru antikoncepce je aby jim tyto pilulky nepřidaly na váze. Mnoho žen se domnívá, že díky antikoncepci se jim zvýší váha a ony budou muset pracně hubnout. Hubnutí a antikoncepce ale jdou dohromady. Rozhodně neplatí rovnice, že antikoncepce automaticky znamená zvýšení váhy a musí následovat obtížný proces hubnutí.

Hubnutí a antikoncepce – zvýšení váhy je mýtus?

Když žena uvažuje o nasazení antikoncepce, jedním z častých požadavků, které gynekologové ve svých ordinacích slýchají je, aby antikoncepce nezpůsobovala zvýšení váhy. Mnoho žen se totiž domnívá, že antikoncepce bude mít za následek to, že přiberou několik kilogramů a budou muset začít hubnout. Dá se říci, že toto je určitý mýtus, na kterém se podílí několik různých faktorů. Antikoncepce neznamená nutně zvýšení váhy.

Tip pro čtenářky: přečtěte si, jak získat peněžitou pomoc v mateřství.Online-poradna.eu

Antikoncepce a zvýšení váhy nebo přirozený vývoj organismu?

Jedním z častých důvodů proč se ženy domnívají, že antikoncepce má za následek zvýšení váhy je to že antikoncepci začínají dívky brát ještě v době, kdy jejich tělesný vývoj není dokončen. Pokud tedy například 15-ti letá dívka začne pravidelně užívat antikoncepci, a v následujících měsících pozoruje zvýšení své váhy a začne uvažovat o tom jak zhubnout, příčinou nemusí nutně být jen antikoncepce. V patnácti letech se její tělo ještě dále vyvíjí a zvýšení váhy s antikoncepcí nemusí nijak souviset.

Zvýšení váhy a antikoncepce = zadržování vody v těle?

Další příčinou zvýšení váhy při užívání antikoncepce a následné hubnutí může být to, že žena používá pilulky, které obsahují estrogen. Tento hormon totiž může způsobovat zadržování vody v těle. V tomto případě se tedy nejedná to, že by žena přibrala na váze díky vyššímu množství tuku nebo svalové hmoty. Důvodem je jen hromadící se voda v organismu. Tento následek antikoncepce se obvykle projevuje v průběhu užívání antikoncepce v pravidelných cyklech. Pokud se vám tedy pravidelně mění vaše hmotnost v závislosti na vašem cyklu a užívání antikoncepce, důvodem může být právě zadržování vody v těle působením estrogenu. V takovém případě je nejlepší přejít na hormonální tablety, které budou obsahovat drospirenon. Dropsiperon je hormone který zabraňuje nadměrnému zadržování vody v těle. Pomůže tak zabránit tomu aby se vám následkem antikoncepce pravidelně měnila hmotnost.

Hubnutí, antikoncepce, co pomáhá?

Obecně platí, že pokud někdo mluví o přibírání váhy po antikoncepci a hubnutí, důvodem je především zadržování vody v těle nebo se jedná o přirozený vývoj organismu (týká se především mladších dívek). Dalším důležitým faktem je I to že existuje mnoho různých druhů antikoncepce a jednotlivé druhy hormonální antikoncepce pak na různé ženy působí různě. Právě zadržování vody a přibírání váhy je jedna z věcí, která se u každých ženy při užívání antikoncepce může projevit jinak. Antikoncepce, po které jedna žena přibírá a potřebuje zhubnout, nemá na jinou ženu žádný účinek, co se týká zvýšení váhy.

Pokud máte nějakou osobní zkušenost s  tím jak zhubnout, s hubnutím a antikoncepcí, jestli se vám při užívání nějakého druhu antikoncepce začala zvyšovat váha nebo naopak jste tento problém se svým druhem antikoncepce neměla, podělte se o svou zkušenost v diskusi o hubnutí pod tímto článkem.

  1 Komentář

  1. andilek   •  

    mi vaha ukazala 62 kg to me tak maximalne vydesilo! normalne mi posledni mesic vaha ukazuje 60,6. doktorka mi rekla ze se preziram, ale ja jim zdrave a cvicim. rekla ze pokud se mi bude vaha zvedat pravidelne tak je to praskama. zapisuju si tedy vahu parkrat do mesice a zjistila jsem ze prez ty vykyvy jako je, oslava, nebo kdyz mi bylo zle, ta vaha krasne a pravidelne co mesic stoupa. ale potom co jsem cetla tady ty hororove komentare o 9kg za 9mesicu nemam ani odvahu antikoncepci menit
    ale jak se rika, co kilo to cm na vic. mela jsem prez boky 96 ted mam 102, prez pas 62 ted 68, prez stehna 53 ted 57.. je to katastrofa! sice pribiram nas vsech mistech najednou takze clovek to pri pohledu do zrcadlaa nevidi, ale kdyz do me kamos po letech stouchl se slovy co to je? nic nezabira… zdrava strava, cviceni…. nic

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *