Skvělý recept na domácí vitamínovou vodu

Jaro je v plném proudu a místy jsou velmi vysoké teploty. Extrémní vedra přinášejí zdravotní potíže, kterým lze předejít dodržováním pitného režimu. A není nic lepšího než čistá voda ochucená přídavkem čerstvého ovoce a dávkou extra vitamínů. Zde je návod, jak si sami doma rychle připravíte lahodnou a zdravou vitamínovou vodu.

Recept na vitaminovou vodu

Přichystat si můžete i více druhů vody, pestrost chutí není nikdy na škodu. Domácí vitamínová voda musí být zkonzumována do 48 hodin, maximální doba její trvanlivosti.

Postup

 1. Nakrájíme vybraný druh oblíbeného ovoce.
 2. Chuť zvýrazníme několika čerstvými lístky máty nebo rozmarýnu.
 3. Přidáme špetku mořské soli zdroj minerálů, ale pokud si nelibujete ve slané chuti v nápojích, tak ji nepřidávejte.
 4. Do skleněné nádoby nebo zavařovací láhve vložíme všechny ingredience.
 5. Vařečkou či válečkem opatrně ovoce postiskejte, aby z něj vyšla šťáva obsahující vitamíny a enzymy.
 6. Dolijeme čistou pitnou vodu.
 7. Uzavřenou nádobu přemístíme do chladničky.

Recept na okamžitý nápoj

Nechce se vám čekat, než se voda vychladí?  Nemůžete použít ani kostky ledu?

V takovém případě máme pro vás rychlé řešení:

 1. Do většího skleněného poháru vložíme mražené ovoce (ideálně takové, co se používá pro výrobu smoothies) – jahody, broskve nebo ananas.
 2. Přidáme pár listů koriandru, popřípadě petrželku nebo lístky máty.
 3. Mražené ovoce zalijeme čistou pitnou vodou.

Opravdu jednoduchý způsob, jak si rychle vyrobit lahodnou, dobře vychlazenou vitaminovou vodu s ovocnou příchutí.

Pár slov na závěr

Pokud milujete v nápojích bublinky, není nic snazšího než ve výše uvedených receptech použít sodovou vodu. Získáte tak nadmíru chutné ovocné limonády s minimálním množstvím přírodního cukru z ovoce. Takže se nemusíte obávat ani o svou postavu.

 

Spirulina – poznejte zázrak zdravé stravy

Řasa Spirulina RAW (Spirulina Platensis) je jednou z nejstarších forem života na Zemi. Poskytuje širokou škálu výživných látek a byla po staletí součástí výživy mnoha asijských kultur. Japonci klasifikují Spirulinu jako funkční potravinu. Je nejbohatším přírodním zdrojem biologicky dostupných vitamínů skupiny B, podporujících trávení a metabolismus. Je bohatá na selen, jakož i minerál jód a mnoho jiných prvků. Před mnoha lety si Aztékové jedinečných účinků modrozelené sladkovodní řasy vážili natolik, že ji dokonce využívali jako platidlo.

Spirulina obsahuje:

 • významné množství proteinů, poskytuje je nejvíce ze všech přírodních potravin, více než maso, ryby, sója, obilniny
 • chlorofyl pomáhá z organismu odstraňovat těžké kovy a toxiny, pročišťuje krev
 • železo, 5x více než pivní kvasnice, 8x více než hovězí maso
 • beta-karoten, téměř 19x více než mrkev
 • vitamin B 12, spirulina je nejbohatším přírodním zdrojem vitaminu B 12
 • polysacharidy jsou snadno a rychle vstřebatelné, mají nízký glykemický index, poskytují rychlou energii
 • karotenoidy, enzymy, vápník, hořčík, chrom, esenciální mastné nenasycené kyseliny

Kontraindikace

Spirulina se nedoporučuje u lidí nemocných na ledviny a v těch případech, kdy jim bylo doporučeno omezení příjmu bílkovin v jídle, a také při akutních žaludečně-střevních onemocněních.

Spirulina – shrnutí

Intenzivně působí na posílení, obohacuje výživu potřebnými látkami. Je účinná při snížené imunitě (pro často nemocné na záněty horních cest dýchacích, po prodělaných virových a jiných infekčních onemocněních). Dále působí na obnovu normální mikroflóry střev při dysbakteriózách, použije se její aplikace v programech snižování hmotnosti, jakož i při vegetariánském způsobu stravování a během církevních půstů.

Zajímavé výsledky jsou při chronických zánětlivých onemocněních, kolitidách, cholecystitidách, hepatitidě, bronchitidě, osteochondroze, nemocech kloubů, AIDS a jiných.

kkolosov / Pixabay

Nejlepší tipy pro rychlé zhubnutí

Existuje mnoho způsobů jak zhubnout rychle. V tomto článku se Vám pokusíme představit několik z těch nejlepších způsobů, jak zhubnout které jsou vyzkoušeny a fungují. Asi každý ví, že hubnutí = cvičení. Na tomto prostém faktu, že bez cvičení se nedá pořádně zhubnout, nezmění nic ani reklamní masáž od výrobců zázračných pilulek na zhubnutí.

Cvičení na hubnutí vám pomůže dosáhnout hned několika cílů. Při cvičení spálíte více kalorií a hubnete tak rychleji. Cvičení na hubnutí také zajistí, že nebudete nabírat svou váhu zpět.

Cvičení také není prospěšné jen pro hubnutí ale i pro vaše celkové zdraví. Pro začátek byste měli při hubnutí cvičit alespoň 30 minut 3x týdně. Postupně byste tuto dávku cvičení na hubnutí měli navyšovat alespoň na 45 minut 5x týdně.

Cvičení pro zhubnutí neznamená posilování!

Mnoho lidí, když se začne mluvit o cvičení na zhubnutí, tak si automaticky představí nějaké posilování, aerobik nebo jiné úmorné a vysilující trápení a moc se jim nechce začínat cvičit, aby zhubli. Silová cvičení jsou obecně dobrá – jsou mnohem namáhavější a spotřebujete při nich mnohem více kalorií. Dochází ale také k tomu že při tomto typu cvičení na zhubnutí se tukové zásoby postupně přeměňují na svalovou hmotu a to nemusí být nutně to, co chcete. Základními cviky na zhubnutí by měli být spíše lehčí aerobní aktivity jako jogging (lehký běh), rychlá chůze a podobné aktivity, při kterých zatěžujete celé tělo, a dochází k rovnoměrnějšímu odbourávání tukových zásob.

stevepb / Pixabay

Chcete rychle zhubnout? Zapisujte si to, co jíte.

Může to vypadat jako banalita nebo zbytečnost, ale pokud berete hubnutí vážně, nesmíte se spoléhat jen na svou paměť. Musíte si zapisovat vaše cvičení i to co jíte. Jen tak budete mít přehled a kontrolu nad tím co jste jedli. Lidé mají jinak tendenci zapomínat a zlehčovat množství toho co snědli. U každé položky byste si měli evidovat i počet kalorií. Váš deník vám pomůže i při sledování toho jaké cvičení vám nejvíce pomáhá nebo jaké jídlo si vybrat. Máte tak možnost vždy na nějakou dobu vyzkoušet jiný typ cvičení nebo stravy a s dostupem několika dní nebo týdnů vyhodnotit nakolik byla tato změna pro vaše hubnutí úspěšná

Rychlé zhubnutí = začněte pomalu!

Možná vám to budete znít nesmyslně, ale nic neuškodí rychlému zhubnutí tak jako to že si nastavíte nereálné plány a rychle vyčerpáte všechnu svoji energii. Pro rychlé zhubnutí není důležité to, jak intenzivně začnete cvičit nebo jak drasticky změníte svůj jídelníček. Naopak, pokud chcete zhubnout, musíte postupovat krok po kroku a postupně si své cíle začít zvyšovat. Pro začátek stačí začít cvičit několikrát týdně a lehce upravit svůj jídelníček.

Nejlepší tipy pro rychlé zhubnutí

annca / Pixabay

Aerobní cvičení

Tipy a triky hubnutí

Existují desítky nejrůznějších návodů na hubnutí. V tomto článku najdete souhrn těch nejlepších tipů a triků na hubnutí. Pokud potřebujte zhubnout, musíte si uvědomit, že existují jen dvě cesty jak toho dosáhnout. Buď musíte zvýšit výdej energie, nebo naopak snížit příjem kalorií. Jinak to nejde. Nahromaděný tuk musí vaše tělo nějak spotřebovat a jiné cesty k tomu nejsou. Jistě si pamatujete na základní školu a zákon o zachování energie.

Tip na hubnutí: Omezte množství tuků

Tohle je rada, kterou jste již mnohokrát četli nebo slyšeli. Pokud je to jen trochu možné, pokuste se ve svém jídelníčku nahradit všechny tuky za bílkoviny. Je to jednoduchý trik. Bez toho, že byste nějak omezili množství potravy, přijmete o polovinu méně energie. Je to tak že tuky obsahují přibližně dvojnásobek energie, kterou mají bílkoviny

Tip na hubnutí: Jezte pravidelně

Pro hubnutí je důležitý pravidelný stravovací režim. Asi to nejhorší co můžete při hubnutí udělat je pokusit se omezit příjem potravy na jedno jídlo denně. Vaše tělo bude mít v tom případě tendenci vytvářet si maximální zásoby, protože si bude myslet, že si musí uchovat dostatek energie na dobu, kdy nejíte. A také, když jíte jednou denně tak jen stěží udržíte kontrolu nad tím, co a kolik toho jíte. A to je pro hubnutí to nejhorší! Naopak, musíte se snažit jíst alespoň 5x denně.  Jídla by měla být malá a zdravá, zapomeňte na nějaké rychlíky jako McDonalld nebo KFC!

Trik jak rychle zhubnout – hodně pijte!

Na první pohled to může vypadat jako trik, ale pokud chcete rychle zhubnout tak musíte hodně pít! Na Vaší váze má velký podíl voda, kterou zadržuje organismus. Pro zhubnutí je důležité, abyste svůj organismus naučili, že si nemusí vodu ukládat do zásoby. Toho dosáhnete tak že budete mít dostatečný příjem tekutin – především vody. Pokud chcete zhubnout tak zapomeňte na slazené limonády, džusy a podobné nápoje. Nejlepší je voda! Pokud budete mít dostatečný příjem vody – min 2 – 3 litry denně, vaše váha se velmi rychle začne snižovat!

Aerobní cvičení

Keifit / Pixabay

Tik jak zhubnout – aerobní cvičení

Pokud chcete zhubnout pomocí cvičení, musíte si dávat pozor, aby vaše cvičení mělo ten správný efekt. K hubnutí při cvičení totiž dochází pouze při aerobním spalování. To znamená, že vaše tělo musí mít při cvičení dostatek kyslíku, aby bylo schopné spalovat tuky. Pokud budete cvičit příliš intenzivně, vaše tělo přejde na anaerobní spalování, při kterém se energie uvolňuje jiným způsobem a nedochází tak k přímému odbourávání tukové zásoby. Při cvičení pro zhubnutí má tedy přednost vytrvalost – vysoký počet opakování a dlouhé série, před rychlým a dynamickým cvičením. Nezapomínejte, že při hubnutí nejde o to získat co nejvíce svalové hmoty ale spálit co nejvíce přebytečných tuků třeba právě na břiše. (jak zhubnout břicho?)

Trik na zhubnutí – vynechávejte výtah, hned vedle jsou schody

Zamyslete se nad svými každodenními činnostmi. Pokud chcete zhubnout, často stačí jen několik drobných změn. Jednou z nich může být i to že místo výtahem budete chodit po schodech. Je jasné, že pokud bydlíte ve dvacátém patře tak by Vás podobná cesta po schodech také mohla úplně zničit, ale v české republice podobných budov moc není, Takže je velmi pravděpodobné že to máte maximálně 4 – 5 pater.  Další podobnou možností je cesta pěšky. Jezdíte v do práce jen jednu nebo dvě zastávky autobusem nebo tramvají? Podobná vzdálenost se jistě dá ujít během 20 ti minut. Znamená to vyrazit do práce o něco dříve, ale sami uvidíte, jak vám podobný pohyb pomůže při hubnutí.

Trik na zhubnutí – místo ležení seďte

Pokud si obvykle večer lehnete na gauč s knížkou nebo k televizi, zkuste si místo toho sednou. I když se to zdá jen jako drobnost, tak při sezení spotřebuje vaše tělo skoro o 10% kalorií více. Určitě to není nic díky čemu by jste zhubli o pět kolo za týden, ale všechny podobné drobnosti se mohou rychle začít sčítat a pomohou Vám při Vašem úsilí o zhubnutí

Trik na zhubnutí – chlad je lepší než teplo

Opět je to spíše jen takový tip nebo trik na zhubnutí, který sám o sobě nic neznamená, ale každá kalorie spálená při hubnutí se může hodit. Pokud máte rádi přetopenou domácnost, uvědomte si, že v chladu vaše tělo automaticky spotřebovává mnohem více energie než v teplé místnosti. Nesmí se to samozřejmě přehánět, nemá smysl, abyste se doma klepali zimou, ale každý stupeň, o který doma snížíte topení znamená desítky až stovky kalorií denně které vaše tělo spotřebuje navíc

Víte o nějakém dalším podobném jednoduchém tipu nebo triku jak zhubnut? Podělte se o svou zkušenost s hubnutím!