Antikoncepce

Hubnutí a antikoncepce? Mýty a fakta

Jedním z nejčastějších požadavků žen při výběru antikoncepce je aby jim tyto pilulky nepřidaly na váze. Mnoho žen se domnívá, že díky antikoncepci se jim zvýší váha a ony budou muset pracně hubnout. Hubnutí a antikoncepce ale jdou dohromady. Rozhodně neplatí rovnice, že antikoncepce automaticky znamená zvýšení váhy a musí následovat obtížný proces hubnutí.

Hubnutí a antikoncepce – zvýšení váhy je mýtus?

Když žena uvažuje o nasazení antikoncepce, jedním z častých požadavků, které gynekologové ve svých ordinacích slýchají je, aby antikoncepce nezpůsobovala zvýšení váhy. Mnoho žen se totiž domnívá, že antikoncepce bude mít za následek to, že přiberou několik kilogramů a budou muset začít hubnout. Dá se říci, že toto je určitý mýtus, na kterém se podílí několik různých faktorů. Antikoncepce neznamená nutně zvýšení váhy.

Tip pro čtenářky: přečtěte si, jak získat peněžitou pomoc v mateřství.Online-poradna.eu

Antikoncepce a zvýšení váhy nebo přirozený vývoj organismu?

Jedním z častých důvodů proč se ženy domnívají, že antikoncepce má za následek zvýšení váhy je to že antikoncepci začínají dívky brát ještě v době, kdy jejich tělesný vývoj není dokončen. Pokud tedy například 15-ti letá dívka začne pravidelně užívat antikoncepci, a v následujících měsících pozoruje zvýšení své váhy a začne uvažovat o tom jak zhubnout, příčinou nemusí nutně být jen antikoncepce. V patnácti letech se její tělo ještě dále vyvíjí a zvýšení váhy s antikoncepcí nemusí nijak souviset.

Zvýšení váhy a antikoncepce = zadržování vody v těle?

Další příčinou zvýšení váhy při užívání antikoncepce a následné hubnutí může být to, že žena používá pilulky, které obsahují estrogen. Tento hormon totiž může způsobovat zadržování vody v těle. V tomto případě se tedy nejedná to, že by žena přibrala na váze díky vyššímu množství tuku nebo svalové hmoty. Důvodem je jen hromadící se voda v organismu. Tento následek antikoncepce se obvykle projevuje v průběhu užívání antikoncepce v pravidelných cyklech. Pokud se vám tedy pravidelně mění vaše hmotnost v závislosti na vašem cyklu a užívání antikoncepce, důvodem může být právě zadržování vody v těle působením estrogenu. V takovém případě je nejlepší přejít na hormonální tablety, které budou obsahovat drospirenon. Dropsiperon je hormone který zabraňuje nadměrnému zadržování vody v těle. Pomůže tak zabránit tomu aby se vám následkem antikoncepce pravidelně měnila hmotnost.

Hubnutí, antikoncepce, co pomáhá?

Obecně platí, že pokud někdo mluví o přibírání váhy po antikoncepci a hubnutí, důvodem je především zadržování vody v těle nebo se jedná o přirozený vývoj organismu (týká se především mladších dívek). Dalším důležitým faktem je I to že existuje mnoho různých druhů antikoncepce a jednotlivé druhy hormonální antikoncepce pak na různé ženy působí různě. Právě zadržování vody a přibírání váhy je jedna z věcí, která se u každých ženy při užívání antikoncepce může projevit jinak. Antikoncepce, po které jedna žena přibírá a potřebuje zhubnout, nemá na jinou ženu žádný účinek, co se týká zvýšení váhy.

Pokud máte nějakou osobní zkušenost s  tím jak zhubnout, s hubnutím a antikoncepcí, jestli se vám při užívání nějakého druhu antikoncepce začala zvyšovat váha nebo naopak jste tento problém se svým druhem antikoncepce neměla, podělte se o svou zkušenost v diskusi o hubnutí pod tímto článkem.